Katajanokan terminaalin suunnittelutyöt käynnissä

Teksti: Mikko Kääriäinen
Kuva: Havainnekuva

Suunnittelutyö Katajanokan historiallisen terminaalin peruskorjauksesta ja uudistuksesta on käynnistynyt.

Pääsuunnittelijana toimii vuonna 1999 perustettu arkkitehtitoimisto Helin & Co, joka tunnetaan kestävän ja innoittavan arkkitehtuurin luomisesta. Suunnittelussa mukana on myös suunnittelun ja konsultoinnin asiantuntijayritys Sweco.

− Tärkeä kulmakivi laajennushankkeessa on alusta pitäen ollut sen suunnittelu palvelemaan matkustajaliikenteen lisäksi Katajanokan asukkaita ja kaupunkilaisia – luoda positiivinen toiminnallinen synergia tiloille ja palveluille, kertoo Helin & Con perustaja ja johtaja Pekka Helin.

− Satamatoiminnan ajallinen rytmi antaa erinomaisen mahdollisuuden yhteiskäyttöön.

Nykyinen matkustajapaviljonki edustaa 1930-luvun lopun korkeatasoista Gunnar Taucherin tiiliarkkitehtuuria ja on säilyneiltä julkisivuosiltaan suojeltu.

− Laajennus tulee kunnioittamaan tätä, mutta on oman aikamme lisä Katajanokan korkeatasoiseen arkkitehtuurikokonaisuuteen.

Varsinaisten rakennustöiden odotetaan alkavan vuonna 2028. Helsingin Sataman laajojen uudistuksen myötä Tallinnan liikenne siirtyy Länsisatamaan ja Viking Linen ja Tallink Silja Linen alusten Tukholman liikenne keskitetään Katajanokalle.

Eteläsatama vapautuu risteilijöille sekä kaupunkilaisten käyttöön, kuten tulevalle arkkitehtuuri- ja designmuseolle.