Drönarflygning begränsas i Helsingfors Hamns områden

Helsingfors Hamns områden är från och med den 18 april 2024 UAS-flygrestriktionsområden enligt Transport- och kommunikationsverket Traficoms föreskrift. I ett restriktionsområde är det tillåtet att flyga en drönare, det vill säga ett obemannat luftfartyg, endast med ett särskilt tillstånd. Restriktionsområdena har fastställts för att garantera säkerheten i hamnverksamheten och fartygstrafiken.
Restriktionsområdena finns i Helsingfors Södra hamn, på Skatudden, i Västra hamnen, på Ärtholmen och i Nordsjö i de land- och vattenområden som märkts ut på kartorna nedan.



Luftfart har begränsats i vissa delar av Finland genom tidsbegränsade eller tillfälliga förbjudna områden och restriktionsområden. Flygaren eller drönaroperatören ska före varje flygning utreda var drönaren inte får flygas.
Närmare information om UAS-zoner och de begränsningar som de medför finns på Traficoms tjänst Droneinfo.fi.
Flygning är tillåten med ett särskilt tillstånd
I fortsättningen kan enstaka särskilda tillstånd beviljas i Helsingfors Hamns områden utifrån en bedömning från fall till fall enligt Helsingfors Hamns specialvillkor och -tillstånd.
Särskilda tillstånd kan sökas direkt hos Helsingfors Hamn. Ansökan om undantagstillstånd för Nordsjö hamn skickas till uas.vuosaari(at)portofhelsinki.fi. För Södra hamnen, Skatudden, Västra hamnen och Ärtholmens hamn skickas ansökan om undantagstillstånd till uas.keskusta(at)portofhelsinki.fi
Läs mer om andra fotograferingstillstånd som Helsingfors Hamn beviljar.
Nyheten uppdaterades den 23 september 2026: adresserna för ansökningar om undantagstillstånd har uppdaterats.
