Vid Olympiaterminalen betjänar i framtiden enbart taxiföretag som har avtal med Helsingfors Hamn

Helsingfors Hamn klargör taxitjänsterna vid Olympiaterminalen. Efter mitten av maj är terminalens taxifil reserverad för enbart taxiföretagen Taksi Helsinki och Lähitaksi som har avtal med Helsingfors Hamn. Med detta arrangemang vill man garantera att fartygspassagerarna har anslutningar från terminalen som är av hög kvalitet, tillförlitliga, och trygga.
Helsingfors Hamn har kommit överens med sina avtalspartners bl.a. om taxitjänsternas höga kvalitet, klara prissättning och användning av utloppssnåla fordon.
”Dessa nya arrangemang betyder att vår taxiverksamhet och området för hämtning och avlämning blir mycket tydligare. Som resultat förväntar vi oss en ökad känsla av trygghet, förbättrad service och bättre passagerarerfarenheter” berättar Leonard Sannemann som fungerar som projektchef vid Helsingfors Hamn.
Styrtjänsterna för terminalens taxitrafik koordineras och genomförs tekniskt av Taxi Point. Med styrningen säkerställs att taxitjänsterna är fungerande och tillgängliga.
Utöver taxiföretagen som ingått avtal med Helsingfors Hamn är också förhandsbokade taxin välkomna, som har egna skilda parkeringsrutor invid terminalen.

Trygga anslutningar av hög kvalitet från fartygsterminalen är en del av en god passagerarerfarenhet, och avtalstaxin har redan använts under flera år vid Västra terminalen 2 och vid Skatuddens terminal.
”Det är en ära att nu också få betjäna taxikunder vid Olympiaterminalen. Vi betjänar fartygspassagerare året och dygnet om. Som passagerare i en Lähitaksi-taxi kan klienten lita på att taxiresan är trygg, tillförlitlig och av hög kvalitet, och att deras resekedja till fartyget eller från fartyget hem eller någon annanstans är smidig”, sammanfattar Lähitaksis kommunikationschef Sakari Lauriala.
”Vi är nöjda med att Taksi Helsinkis tjänster utvidgas till Olympiaterminalens område. Vårt förnyade brandkoncept, ’Värt ditt förtroende’ hjälper våra klienter att känna igen en tillförlitlig taxi och förstärker vårt löfte att förtjäna våra klienters förtroende vid varje möte, punktligt och smidigt”, kommenterar Taksi Helsinkis försäljnings- och marknadsföringschef Suvi Viitala.

Sommaren 2024 kommer Helsingfors Hamn att utöka taxifiler för avtalstaxin också till kryssningskajerna på Ärtholmen.
”Fartygen är internationella kryssningsfartyg, vilket betyder att resenärerna ofta är i Helsingfors för första gången. Vi vill att deras första erfarenhet av den finska servicenivån är av bästa möjliga kvalitet och så trygg som möjligt”, säger Sannemann.
Mer information:
e-post: mediadesk(at)portofhelsinki.fi
telefon för medier under tjänstetid: 040 506 5280