
Nuorten uramatkan varrella: Kesä Satamassa opetti Iidalle, että tärkeintä on halu oppia
Iida Kokkinen on toista kesää Helsingin Satamassa, tällä kertaa satamainsinööriharjoittelijana laituritiimissä. Viime kesänä hän työskenteli Länsiprojektin parissa, nyt tehtävät vievät vesirakentamisen ja kunnossapidon pariin. Iidan mukaan Sataman kaltaisessa ympäristössä rakennusalan opiskelija voi oppia paljon.
Iida opiskelee rakennusinsinööriksi Oulun ammattikorkeakoulussa, ja valmistuminen häämöttää vuoden lopussa. Helsingin Satamaan hän haki ensimmäistä kertaa viime keväänä, lähes hetken mielijohteesta.
– Kun näin työpaikkailmoituksen, ajattelin ensin, että enhän minä voi tätä hakea, kun en tiedä satamista mitään. Mutta päätin silti yrittää, ja niin se homma sitten lähtikin rullaamaan, Iida kertoo.
Ensimmäinen kesä Satamalla kului länsiprojektissa projektinhallinnan tehtävissä. Tänä vuonna työnkuva on teknisempi: laitureiden kunnon tarkastamista, kuormakarttojen piirtämistä ja korjaustoimenpiteiden valmistelua osana laituritiimiä.
“Täällä on helppo olla oma itsensä”
Työympäristö ja työyhteisö ovat tehneet vaikutuksen alusta asti.
Satamassa on hirveän monipuolinen porukka eri aloilta. Se tekee tästä kiinnostavan ja opettavaisen työpaikan. Ihmiset ovat auttavaisia, helposti lähestyttäviä ja täällä saa olla oma itsensä, Iida sanoo.
Hän on kokenut tulleensa mukaan porukkaan alusta asti. Työskentely on tavoitteellista, mutta ilmapiiri lämmin ja yhteistyöhakuinen.
Käytännön osaamista, jota ei opi koulussa
Vaikka rakennustekniikka on Iidalle tuttua opintojen kautta, Satamalla työ on opettanut asioita, joita ei teoriasta voi ammentaa.
– Esimerkiksi olen oppinut, miten laiturit oikeasti toimivat ja mitä kaikkea veden alla tapahtuu. On ollut mielenkiintoista nähdä, miten monikerroksisia rakenteet ovat, ja miten niitä pidetään kunnossa ihan käytännössä.
Työ on myös avannut konkreettisesti, miten tärkeässä roolissa satamarakenteet ovat koko satamatoiminnan pyörittämisessä.
Iidan oma polku Satamalle on hyvä esimerkki siitä, ettei lähtötasolla tarvitse olla kaikkea osaamista – tärkeintä on halu oppia.
Suosittelen hakemaan Satamalle töihin avoimin mielin, vaikka ajatus tuntuisi ensin vieraalta. Satama on ympäristönä monipuolinen, ja täällä saa varmasti apua ja tukea. Ja erityisesti rakennusalalla työskenteleville nuorille naisille: täällä on tilaa oppia ja kasvaa, eikä työyhteisö tunnu kapeakatseiselta.
