
Elämykset – Katajanokan terminaali
Pyöräilykierros Helsingin 1952 kesäkisojen maamerkeille
Kiinnostaako Helsingin historia, arkkitehtuuri tai Helsingin olympialaiset? Lähde mukaan kolmen virtuaalioppaan johdattamalle matkalle Helsingin olympiateemaisten rakennusten pariin. Lataa digiopas, ota alle kaupunkipyörä ja lähde tutustumaan kaupunkiin!

Omatoiminen kierros vie sinut ainutlaatuiselle matkalle ympäri Helsinkiä olympiateemaisten rakennusten maailmaan. Se tarjoaa mahdollisuuden tutustua Helsinkiin, sen merelliseen kauneuteen ja monipuolisiin yhteyksiin, joiden sydämessä on upea Olympiaterminaali.

Kierros kuljettaa sinut läpi 15 kilometrin matkan ja 24 eri kohteen, joissa näkyy yhä vahvasti Helsingin vuoden 1952 olympialaiset.
Kiinnostaako Palacen, Uimastadionin tai vaikkapa Keisarinluodon matkustajapaviljongin historia?
Vaikka Olympiaterminaali viettää 75-vuotissyntymäpäiviään vuonna 2027, juhlan kunniaksi tehdylle kierrokselle pääse jo nyt.
Lataa mobiililaitteellesi suomalainen Reveel-sovellus ja lähde Olympiaterminaalin 75-juhlavuoden kierrokselle.
Kierroksen mahdollistavat yhteistyössä Helsingin Satama, Reveel, HSL, CityBike Finland ja Clear Channel. Tarinan on kuvittanut graafikko Pia Pitkänen.